10 hk elmotor 3-fas: fulllastström, ramstorlekar och IE4-guide
Hem / Nybörjare / Branschnyheter / 10 hk elmotor 3-fas: fulllastström, ramstorlekar och IE4-guide
Författare: Administration Datum: Oct 15, 2026

10 hk elmotor 3-fas: fulllastström, ramstorlekar och IE4-guide

En 10 hk elmotor 3-fas drar 28 A vid 230 V, 14 A vid 460 V och cirka 15 A vid 400 V. Alla fyra figurerna beskriver samma 7,5 kW axeleffekt, och var och en pekar på olika kabel-, kontaktor- och överbelastningsinställning.

7,5 kW Axeleffekt (10 hk)
28 A Full belastning vid 230 V
14 A Full belastning vid 460 V
4-polig Typiskt växtval

Axelutgång och elektrisk ingång är två olika siffror. En 10 hk motor producerar 7,46 kW mekanisk effekt vid sin axel när den är fullastad, medan den effekt den förbrukar vid terminalerna är högre eftersom ingen maskin omvandlar elektricitet till vridmoment med 100 procent verkningsgrad. Strömmen den drar beror på matningsspänningen lika mycket som på belastningen. Installatörer som läser "10 hk" som en elektrisk siffra är de som beställer en 16 A kontaktor till en motor som drar 28 A.

Den här guiden täcker de fyra beslut som avgör om en 10 hk motor går i femton år eller går sönder under det första året: fulllastström, ram och monteringsmått, effektivitetsklass och startmetod. Referensdata kommer från NEC Tabell 430.250 och IEC 60034-30-1. För en bredare bild av hur lågspänningsmaskiner specificeras och skyddas, guide för val av lågspänningsmotor täcker effektivitetsklasser, skydd och drivintegration på djupet.

Vad 10 hk elmotors 3-fasvärden betyder på en märkskylt

En trefasmotor på 10 hk levererar 7,5 kW mekanisk effekt vid sin axel, och vartannat värde som är tryckt bredvid förklarar hur den effekten produceras.

Konverteringen är det första du ska fixa i ditt huvud: 1 hk motsvarar 0,746 kW, så 10 hk är 7,46 kW. IEC rundar av samma effekt till 7,5 kW, varför en europeisk namnskylt och en nordamerikansk namnskylt beskriver en identisk maskin. Utöver uteffekten har plattan de siffror som är viktiga vid inköpsdisken: märkspänning, frekvens, fulllastförstärkare, effektfaktor, effektivitetsklass, drift, isoleringsklass, maximal omgivning och kapslingstyp.

Antalet poler avgör hastighet och vridmoment, och det har de största mekaniska konsekvenserna av varje enskilt val:

Typiska ram- och vridmomentvärden för en 7,5 kW (10 hk) motor vid märkeffekt.
Polräkning Hastighet vid 50 Hz Hastighet vid 60 Hz Vridmoment vid märkeffekt Typisk NEMA ram Typisk IEC-ram
2-polig 3000 rpm 3600 rpm 23,9 Nm 215T 132S
4-polig 1500 rpm 1800 rpm 47,8 Nm 215T 132M
6 pol 1000 rpm 1200 rpm 71,6 Nm 254T 160 miljoner
IE3 Series Three-Phase Induction Motor H80-355MM Frames IE3-serien trefas induktionsmotor H80-355MM ramar Högeffektiv IE3 induktionsmotor i H80-355MM ramar med 2-12 poler och 0,75-355 kW effekt, lämpad för kontinuerliga industriella drivningar där hastighet och vridmoment har betydelse. Visa produkt →

Vridmomentet följer polantalet. Vid 7,5 kW producerar en fyrpolig maskin cirka 47,8 Nm, medan en sexpolig maskin producerar cirka 71,6 Nm vid två tredjedelar av hastigheten. Det extra vridmomentet är ofta värt den större ramen, eftersom det tar bort en remdrift eller en växelreducerare från tåget och eliminerar en slitagepunkt.

Två namnskyltsdetaljer orsakar verkliga tvister. En NEMA-motor har vanligtvis en servicefaktor på 1,15, vilket är en kortsiktig överbelastningstillägg snarare än en licens att köra kontinuerligt med 115 procent av betyget. IEC-maskiner anger normalt en servicefaktor på 1,0 och deklarerar tull som S1, S2 eller S3. En 10 hk motor som väljs för intermittent drift och sedan körs dygnet runt kommer att överhetta sin lindning långt innan dess lager ger problem.

Full belastningsström: siffran som motsvarar en 10 hk elektrisk motor 3-faskrets

Fullastström är den strömstyrka som en trefasmotor på 10 hk drar vid märkspänning, frekvens och effekt, och den ställer in märkvärdet för kabeln, kontaktorn, överbelastningsreläet och grenkretsskyddet.

Definition Fulllastström (FLC) är den ström som dras vid märkspänning, märkfrekvens och märkeffekt, mätt vid motoranslutningarna. Det är en designsiffra snarare än en uppmätt sådan, och den är grunden för varje ledare och skyddsbeslut på kretsen.

Strömmen stiger när matningsspänningen faller, eftersom effekt är produkten av spänning, ström, effektfaktor och effektivitet. En 10 hk motor som drar 14 A vid 460 V drar dubbelt så mycket vid 230 V:

Fullastström för en trefasmotor på 10 hk (7,5 kW) med matningsspänning

208 V
30,8 A
230 V
28,0 A
400 V
15,3 A
460 V
14,0 A
575 V
11,0 A

Värden på 208, 230, 460 och 575 V kommer från NEC Tabell 430.250; 400 V-siffran är ett typiskt fyrpoligt IE3-namnskyltvärde och varierar beroende på tillverkare.

Fullastström för en trefasmotor på 10 hk (7,5 kW) vid vanliga matningsspänningar.
Tillförsel Fullastström Referens
208 V, 60 Hz 30,8 A NEC-tabell 430.250
230 V, 60 Hz 28 A NEC-tabell 430.250
400 V, 50 Hz 15,0 till 15,5 A Typisk IE3 fyrpolig namnskylt
460 V, 60 Hz 14 A NEC-tabell 430.250
575 V, 60 Hz 11 A NEC-tabell 430.250

Nordamerikansk praxis delar upp beräkningen i två delar. Ledarampacitet och kortslutningsskydd är dimensionerade från tabellvärdet för fulllastström höjt med 125 procent för kontinuerlig drift, så en 230 V-motor behöver en designström på 35 A och en 8 AWG kopparledare vid 75 C. Överbelastningsskyddet fungerar annorlunda: reläet är inställt från märkskylten för fulllastförstärkare, vilket är anledningen till att en maskin för fulllastförstärkare 410 ska ha en V-förstärkare. dess termiska resa inställd på 15 A.

Val av kontaktor förtjänar samma omsorg. Välj en enhet som är klassad för AC-3-användning vid motorströmmen snarare än en som anges vid AC-1, eftersom en kontaktor som säljs som en 20 A-enhet kanske bara är bra för 9 A när den faktiskt växlar en motor.

IE3 eller IE4: vad en effektivitetsklass är värd vid 7,5 kW

För en fyrpolig motor på 7,5 kW är IE3-effektiviteten cirka 91 procent och IE4 cirka 92,4 procent, och vid 6 000 drifttimmar per år är det gapet värt ungefär 1 086 kWh.

1 086 kWh Sparas per år, IE4 mot IE2 vid 75 procents belastning
130 USD Årlig energibesparing på 0,12 USD per kWh
Under 3 år Typisk återbetalning på IE4-premien
IE4 Series Three-Phase High Efficiency Induction Motor H80-355MM IE4-serien trefas högeffektiv induktionsmotor H80-355MM Högeffektiv IE4-induktionsmotorlinje i H80-355MM-ramar, som erbjuder 0,75-355 kW effekt för energibesparande industriella frekvensomriktare där årliga drifttimmar gör effektivitetsvinster värdefulla. Visa produkt →

Aritmetiken är enkel när axelutgång och ineffekt hålls isär. Vid 75 procents belastning levererar en 10 hk motor cirka 5,6 kW vid axeln. Dela med effektivitet för att få den elektriska ingången: 5,6 kW vid 89,7 procent (IE2) är lika med 6,24 kW, och samma effekt vid 92,4 procent (IE4) är lika med 6,06 kW. Skillnaden på 0,18 kW över 6 000 timmar är 1 086 kWh, värd cirka 130 USD per år till 0,12 USD per kWh.

Effektivitetsklasser är också en fråga om efterlevnad. Europeisk förordning 2019/1781 anger IE3 som minimum för motorer från 0,75 kW till 1000 kW och höjer ribban till IE4 för 75 kW till 200 kW-bandet, så en 7,5 kW-maskin sitter i IE3-nivån. NEMA Premium i Nordamerika motsvarar i stort sett IE3, vilket innebär att en ersättningsmotor på 10 hk som köpts på båda kontinenterna har en jämförbar effektivitetsnivå.

Att spola tillbaka en trasig 10 hk motor återställer sällan dess ursprungliga effektivitet och förlusten förvärras varje timme den går. Att byta ut en enhet med standardeffektivitet med en IE3- eller IE4-maskin i samma ram brukar betala sig tillbaka på mindre än tre år vid tvåskiftsdrift.

En försiktighet är viktigare än etiketten. En motor på 10 hk som körs med 40 procent av märklasten ligger lågt på sin effektivitetskurva, och om man klassificerar den driften till en 5,5 kW maskin sparar man mer energi än någon klassuppgradering. Matcha betyget med belastningen innan du betalar för en högre klass.

NEMA 215T mot IEC 132M: monteringsfällan

En NEMA 215T-ram och en IEC 132M-ram bär båda 10 hk vid fyra poler, men deras axlar och fötter är inte utbytbara, och den missmatchningen fördröjer fler projekt än något elektriskt problem.

NEMA 215T

  • Skaftdiameter 1,375 tum (34,9 mm)
  • Skafthöjd 5,25 tum (133 mm)
  • 60 Hz hastigheter på 3600, 1800 och 1200 rpm
  • Dubbelspänning 230/460 V med nio ledningar
  • Servicefaktor vanligtvis 1,15

IEC 132M

  • Skaftdiameter 38 mm
  • Skafthöjd 132 mm
  • 50 Hz hastigheter på 3000, 1500 och 1000 rpm
  • Spänning 400/690 V eller 230/400 V
  • Servicefaktor vanligtvis 1,0
TEFC Motors in the NEMA Motor Product Line TEFC Motors i NEMA Motor Product Line Kategorinav för TEFC NEMA motorserier inklusive premiumeffektivitet, pump, kross, oljekälla och bromsmodeller, användbart vid verifiering av ram- och monteringskompatibilitet. Visa produkt →

De två axelhöjderna skiljer sig med en millimeter, vilket är exakt fällan: motorn faller in i fästet och då ställs inte fothålen i linje. Begär alltid en måttritning och verifiera axeldiameter, axellängd, kilspårbredd, fothålsavstånd och fläns- eller yttyp innan inköpsordern släpps.

Frekvens är den andra fällan. En 60 Hz motor ansluten till en 50 Hz matning går cirka 17 procent långsammare, och om matningsspänningen stannar vid namnskyltens värde ökar volt-per-hertz-förhållandet med 20 procent, vilket ökar flödet, strömmen och lindningstemperaturen. En 50 Hz motor pressas till 60 Hz överhastigheter med samma marginal och kan överskrida designgränserna för den drivna utrustningen.

För en 7,5 kW-klassning bygger leverantörer som Shanghai Pinxing Explosion-proof Motor Co., Ltd. samma effekt i standard IEC-lågspänningsramar, i NEMA-ramar och i explosionssäkra intervall, så en anläggning som blandar standarder kan täckas i en enda beställning med matchande starter och kontrollskåp. Granskning tillämpningsfallstudier innan en specifikation fryses är ett billigt sätt att undvika en andra beställning av adapterplattor.

Startström och skydd för en 10 hk trefasmotor

En 10 hk trefasmotor startad direkt på nätet drar 6 till 8 gånger sin fulllastström, vilket är ungefär 90 till 120 A vid 400 V under de första hundra millisekunderna.

Inrush är ett startproblem, inte ett löpande. Motorn ser bara den strömmen tills den når cirka 80 procent av synkronhastigheten, så startmetoden avgör om matningsspänningen sjunker eller håller.

  1. Direkt-on-line start använder en kontaktor, ett överbelastningsrelä och en säkring eller brytare. Det är det enklaste och billigaste alternativet och är acceptabelt där tillförseln är styv och den drivna lasten har låg tröghet. Räkna med 6 till 8 gånger fulllastström vid varje start.
  2. Stjärn-trekantstart minskar startströmmen och vridmomentet till cirka en tredjedel av direkt-på-linje-värdena. Den kräver en motor med sex avledningar och en växlingsfördröjning som är tillräckligt lång för att motorn ska accelerera före växlingen, annars kan strömtoppen vid växlingen överstiga direkt-på-linje-värdet.
  3. En mjukstartare rampar spänningen under 5 till 20 sekunder och håller startströmmen vid 2 till 4 gånger fulllastström med en inställbar gräns. Den passar pumpar och fläktar där den mekaniska belastningen byggs upp gradvis med hastigheten.
  4. En frekvensomformare begränsar strömmen till 100 till 150 procent av fulllastströmmen och lägger till hastighetskontroll. Ange en invertermotor med klass F-isolering och, på större ramar, en axeljordningsring för att skydda lagren.

Skyddsinställningar följer av samma siffror:

  • Ställ in den termiska överbelastningen på märkskylten fulllastförstärkare, med utlösningsklass 10 för standardbelastningar och klass 20 eller 30 för högtröghetsbelastningar som krossar och blandare.
  • Storlekskortslutningsskydd från bordets fulllastström, eftersom en motorgrenkrets tillåter en mycket högre brytarklassning än en allmän krets.
  • Inkludera fasfelsskydd. En trefasmotor som körs på två faser kommer att förstöra sin lindning inom några minuter.
  • På en frekvensomriktare, kontrollera motorkabelns längd mot tillverkarens gräns och lägg till en utgångsreaktor eller dv/dt-filter när körningen är lång.

Specifikationschecklista innan du beställer en 10 hk motor

Sex parametrar avgör om en trefasmotor på 10 hk passar applikationen, och alla sex ska bekräftas på en måttritning innan en inköpsorder utfärdas.

Beställningschecklista för en trefasmotor på 7,5 kW (10 hk).
Parameter Bekräfta detta Vanligt misstag
Kraft och hastighet 7,5 kW at 4 poles, or the speed the driven equipment requires Att välja 2 stolpar för att spara kostnader och sedan bekämpa bältesslitage
Spänning och frekvens 400 V 50 Hz eller 460 V 60 Hz, plus delta- eller stjärnanslutning Förutsatt att en 230/460 V NEMA-motor fungerar på en 400 V 50 Hz-matning
Montering Fot (B3), fläns (B5) eller yta (C-yta), med hålavstånd Matcha endast skafthöjden och bortse från fotavstånd
Kapsling och IP IP55 TEFC inomhus, IP65 för spolning, Ex d för riskzoner Användning av en standard TEFC-motor i ett Zon 1-område
Isolering och drift Klass F isolering, klass B höjning, S1 kontinuerlig drift Köper S3 intermittent duty för en kontinuerligt laddad fläkt
Effektivitet och certifiering IE3 eller IE4, plus den certifiering som webbplatsen kräver Att beställa en klass accepterar inte längre de lokala bestämmelserna

Skriv in de sex värdena i förfrågan och be om en certifierad testrapport. En motor på 7,5 kW är tillräckligt liten för att ersättningar ser ofarliga ut på papperet, och tillräckligt stor för att en felaktig ram stoppar en produktionslinje.

Vanliga frågor om 10 hk trefasmotorer

Hur många ampere drar en trefasmotor på 10 hk?

NEC Tabell 430.250 listar 30,8 A vid 208 V, 28 A vid 230 V, 14 A vid 460 V och 11 A vid 575 V. En IEC 7,5 kW IE3 fyrpolig maskin på en 400 V 50 Hz strömförsörjning visar vanligtvis 15,5 till 15,5. Dimensionera alltid ledare från tabellvärdet och ställ in överbelastningsreläet från märkskyltens värde.

Kan en trefasmotor på 10 hk köras på enfaseffekt?

Inte direkt. En roterande fasomvandlare eller en frekvensomriktare kan syntetisera den tredje fasen, men frekvensomriktaren måste ha en storlek över motorns märkskyltström, ofta 1,5 till 2 gånger, och motorn bör reduceras eftersom kylning och rippelström ändras. En trefasmotor på 10 hk på en enfasig strömförsörjning bör behandlas som en 7 till 8 hk maskin tills tillverkaren bekräftar något annat.

Vilken kabelstorlek behöver en trefasmotor på 10 hk?

Vid 230 V är 125 procent av 28 A 35 A, vilket kräver 8 AWG koppar vid 75 C. Vid 460 V är 125 procent av 14 A 17,5 A, vilket kräver 12 AWG koppar. Långa körningar behöver utökas för att hålla spänningsfallet inom 3 procent på grenkretsen, så kontrollera avståndet och ampaciteten.

Är 10 hk detsamma som 7,5 kW?

Ja i praktiken. Tio hästkrafter motsvarar 7,46 kW, och IEC bygger en ram på 7,5 kW för samma belastning, så en europeisk 7,5 kW-motor och en nordamerikansk 10 hk-motor är funktionellt identiska. Märkskylten för fulllastförstärkare skiljer sig efter spänning, frekvens och effektivitetsklass, inte efter hk- eller kW-etiketten.

Dela:
Kontakta oss

Komma i kontakt med